Byalag och sammanslutningar

Byalag och sammanslutningar

Gyttja byaförening
Tom Carling
gyttja@nauvo.net

Nötö hembygdsförening
Anna-Greta Sandell
notohbf@auf.fi

Borstö Byalag rf
Tage Danielsson
tage.danielsson@pp.inet.fi

Pro Seili
Keijo Alastalo
keijo@proseili.fi

Kirjais
Alice Björklöf
alicebjorklof@gmail.com

Nauvon nuorisoseura
Erkki Ala-Pietilä
ekiapi@gmail.com

Qviflax
Tore Strömborg
tore.stromborg@hotmail.com

Ernholm
Rune Franzén
rune.franzen@pp.inet.fi

Finnäs
Rasmus Friman
friman.rasmus@gmail.com

Finby
John Mäkelä
john.makela@pp.inet.fi

Nagu Hembygdens väl
Bo-Åke Blomberg
XXXXXXXXX

Risis-Såris
Stina Granqvist
stina.granqvist@edu.pargas.fi
Anno Mäenpää
ann-louise.hoglund-maenpaa@op.fi

Mattnäs
Heidi Lindqvist
heidi.lindqvist@gmail.com

 

En reaktion till “Byalag och sammanslutningar”

  1. Hej!

    Jag heter Jussi Nordquist. Jag håller på med en forskningsplan för fortsättningsstudier inom kulturforskningen. Mitt forskningsämne handlar om möten mellan fritidsborna och skärgårdsborna inom olika hobbyverksamhet och i samband med olika evenemang.

    Jag skulle vilja fråga, om det passar, att skulle det vara månne möjligt att via Er Facebook- eller Webbsidor ställa ett par frågor för bofasta och fritidsborna om deltagandet i hobbyverksamhet och olika evenemang?

    Hur ofta möts fritidsborna och skärgårdsborna i samband med olika evenemang och hobbyverksamhet och av vilket slag är dessa hobbyn och evenemang?

    Jag håller också på med att samla in observationsmaterial om fiskbestånsförändringar och om möjliga orsaker till dessa? Materialet används till en essé om miljöförändringar.

    Med vänlig hälsning,

    Jussi Nordquist
    junordqu@abo.fi

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *